• 0532 525 84 52 Bizi Arayın
  • Ceren Tır Parkı İçi No:2 Sancaktepe/İstanbul Adres

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa Sıkça Sorulan Sorular

Sayısal takograf, AB’de 1 Mayıs 2006 yılından itibaren tüm yeni kayıt olmuş araçlarda zorunludur. Bu tarihten önce kayıt olmuş ve analog takograf takılı araçlar için herhangi bir uyarlama zorunluluğu yoktur. Ülkemiz gibi AETR anlaşmasına taraf ülkelerde ise söz konusu uygulama 16 Haziran 2010 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir.

Araçlarında bulunan Analog ve Elektronik takograflarını 01.10.2020 tarihinden itibaren Araçlarının Muayene sürelerine kadar kullanabilirler.
Araçlar Muayeneye giderken Mevcut olan Analog ve Elektronik Takograflarını değişerek, Sayısal takograf takmak zorundadır. Takograf cihazını yenilemeyen araçlar Muayenede Ağır kusurlu olarak kalır.

Sayısal takograf donanımlı bir aracı kullanırken her gün kullanılması gereken akıllı karttır.

Uluslararası taşımacılık yapan ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerden SRC1 / eşya taşımacılığı yapan sürücülerden SRC3 belgesine sahip her sürücü sayısal takograf kartına başvuru yapabilecektir.

Araçların Takograf ve Km cihazlarının test cihazları ile ölçülerek cihaz üzerine şifreleme işine kalibrasyon denir.
Şanzıman dişlilerinin hareketiyle müşir üzerinden takograf’a gönderilen signaller bize gösterge üzerinde km hızı olarak
yansır. Tüm araçlar kalibrasyon ayarına girerek gerekli ayar ve testler yapıldıktan sonra trafiğe çıkmak zorundadır.
Kalibrasyon ayarı aracın gerçek hızını doğru bir şekilde göstermesini sağlar.

Araçlarda, çekiçi arka lastiği değişen bir araç kalibrasyon ayarı yapılmadan yola çıkarsa gerçek değerinden fazla veya eksik gösterir. Kurallara uymadığı için trafik kontrolünde  ceza yer, gerek sürücü açısından gerekse firma açısından yakıtla ilgili sorunlar oluşur. Bu gibi durumlara meydan vermemek için araçlarımızın  lastiklerinin aşındığını göz önünde bulundurarak her 6 ayda bir
araçlarımıza kalibrasyon ayarı yaptırmamız gerekir.

Şehir içinde kullanılan araçlar için noterde taahhütname yaptırarak Takograf kullanımından muaf olabilirsiniz.
Aracınızın ruhsatı ile notere giderek taahhütname yaptırmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir.

Aracınıza yaptırdığınız Taahhütnamenin kapsamı sadece Belediye mücavir alanlarını kapsamaktadır. Eğer, Taahütname yaptırdığınız aracınız ile il sınırları dışına çıkarsanız, yapılacak denetimlerde aracınız trafikten men edilir, Önce bir Dijital Takograf cihazı montajı yaptırıp, kesilen cezaları yatırıp, aracınızın muayenesini yaptırdıktan sonra tekrar trafiğe çıkabilirsiniz.